Elkészítése
Egy csapott evőkanál (3 g) teafüvet 2,5 dl vízzel forrázzon le, 15 perc után szűrje le. Ne használjon fémszűrőt.
Fogyasztása
Súlyosabb esetben napi egy, enyhébb eseteknél heti 2-3 csésze tea folyamatos fogyasztását ajánljuk legalább fél évig. Napi 1 csészével korlátlan ideig iható. Az elkészített tea nem alkalmas migrénes-fejfájásos rohamok azonnali csillapítására.
Ellenjavallat
Terhesség, szoptatás alatt, erős vérhígító szedése mellett, valamint gyermekeknek 12 éves kor alatt nem ajánlott. Bármilyen műtét előtt 2 héttel fokozatosan csökkenteni kell a fogyasztását.
A teakeverékben szereplő fájdalomcsillapító hatású gyógynövények közül a legfontosabb az őszi margitvirág (Tanacetum parthenium), melyet a népgyógyászat réges-régen használ erre a problémára. Hatóanyagainak köszönhetően tágítja az ereket és nyugtató hatása van, rendszeres fogyasztásával ízületi fájdalmak és migrénes görcsök kialakulását egyaránt meg lehet előzni.
A mezei kakukkfű (Thymus serpyllum) görcsoldó, fejfájást enyhítő hatását Linné, a svéd orvos-botanikus fedezte fel, akinek a növények rendszertani besorolását köszönhetjük. Hogy a derék tudós miből jött rá, hogy a másnapos fejfájást is lehet kakukkfűvel gyógyítani, jótékony homály fedi.
A borsmenta (Mentha x piperita) mentol illóolaja akár gyógytea, akár illóolaj formájában használható fejfájásra.
Az orvosi veronika (Veronica officinalis) vértisztító, gyulladáscsökkentő hatása miatt került a keverékbe.
A réti palástfű (Alchemilla xanthochlora) fájdalomcsillapító és görcsoldó hatása miatt része ennek a keverékteának.
Az orvosi somkóró (Melilotus officinalis) szintén értágító, érvédő és nyugató hatása miatt segíti a fejfájás megelőzését.